NEW: Judging results for 2011 Angelina County Youth Fair - KTRE.com | Lufkin and Nacogdoches, Texas

FINALS: Judging results for 2011 Angelina County Youth Fair

LUFKIN, TX (KTRE) – Friday, the day Youth Fair participants have long awaited, is here.  It's the final day of judging.  The awards ceremony begins at 5 p.m., followed by the auction at 6 p.m.

MARKET HOG SHOW

Grand Champion Hog:  Kasen McCall, Huntington 4H                                                               Reserve Champion Hog:  Lora Windham, Lufkin FFA

Champion Class One:  Dillion Mason, Blue Ribbon 4H

Reserve Champion Class One:  Sarah Smith, Diboll FFA

Champion Class Two:  Caul Reynold, Diboll FFA

Reserve Champion Class Two:  Caleb Forrest, Livestock 4H

Champion Class Three:  Lora Windham, Lufkin FFA

Reserve Champion Class Three: Cheyenne Swor, Diboll FFA

Champion Class Four:  Kasen McCall, Huntington 4H

Reserve Champion Class Four:  Kylee Wright, Hudson FFA

MARKET GOAT SHOW

Grand Champion Market Goat:  Kaydi Havard, Blue Ribbon 4H

Reserve Champion Market Goat:  Roma Fenley, Blue Ribbon 4H

Champion Class 1 Goat:  Christian Murray, Hudson FFA

Reserve Champion Class 1 Goat:  Kassidy Amerson, Livestock 4H

Champion Class 2 Goat:  Roma Fenley, Blue Ribbon 4H

Reserve Champion Class 2 Goat: Devan Barnett, Huntington FFA

Champion Class 3 Goat:  Kaydi Havard, Blue Ribbon 4H

Reserve Champion Class 3 Goat:  Devan Lout, Huntington 4H

Champion Class 4 Goat:  Alex Badeaux, Livestock 4H

Reserve Champion Class 4 Goat:  Karli Wise, Blue Ribbon 4H

BEEF HEIFER SHOW

Overall Grand Champion Beef Heifer:   Jed Pinner, Huntington FFA

Reserve Champion Beef Heifer:   Tyler Due, Huntington FFA

Champion American Heifer:   Jed Pinner, Huntington FFA

Reserve Champion American Heifer:  Lauren Daniel, Huntington FFA

Champion English Heifer:   Tyler Due, Huntington FFA

Reserve Champion English Heifer:  Breann McNeese, Huntington FFA

Champion Exotic Heifer:  Tyler Due, Huntington FFA

Reserve Champion Exotic Heifer:   Emily Thompson, Blue Ribbon 4H 

STEER SHOW

Grand Champion Steer:  Grace Marshall, Blue Ribbon 4H

Reserve Champion Steer:  Mary Grace Polk, 4H Horse Club

Champion Class 1 Steer:  Andrew Polk, 4H Horse Club

Reserve Champion Class 1 Steer:  Emily Thompson, Blue Ribbon 4H

Champion Class 2 Steer:  Kaydee Burgess, Hudson FFA

Reserve Champion Class 2 Steer:  Kade Thompson, Livestock 4H

Champion Class 3 Steer:  Mary Grace Polk, 4H Horse Club

Reserve Champion Class 3 Steer:  Kaylee Sullivan, Hudson FFA

Champion Class 4 Steer:  Grace Marshall, Blue Ribbon 4H

Reserve Champion Class 4 Steer:  Preston Polk, 4H Horse Club

Champion Class 5 Weight Steer:  Abby Smith, Huntington FFA

Reserve Champion Class 5 Weight Steer:  Zane Anthony, Diboll FFA

Thursday's events include the Hog Show, judging for Arts and Crafts, Goat Show, Beef Heifer,  and wrapping up with the Steer Show.

The Youth Fair gets started bright and early Friday with the Commercial Heifer Show at 8 a.m.

Desserts results:

Pre-Junior

  • Best of Show – Jackson Snelson – Central 4H
  • Second Place – Timothy Jones – Lone Star 4H
  • Third Place – Rebecca Stringer – Lone Star 4H

Junior

  • Best of Show – Brennan Duncan – 4H Horse Club

Senior

  • Best of Show – Cristian Enriquez – Lufkin FCCLA
  • Second Place – Haley White – Lufkin FCCLA
  • Third Place – Lauren Daniel – Huntington FFA

 Cookies results:

Pre-Junior

  • Best of Show – Meg Harris – 4H Horse Club
  • Second Place – Brooke Long – Blue Ribbon 4H
  • Third Place – Jennings Sanders – 4H Horse Club

Junior

  • Best of Show – Corinne Caraway – 4H Horse Club
  • Second Place – Courtney Franks – Huntington Middle School FCCLA
  • Third Place – Samantha Cayton – Central 4H

Senior

  • Best of Show – Mary Rodriquez – Central FCCLA
  • Second Place – Rachel Albritton – Huntington FFA
  • Third Place – Carter Willmon – Hudson FFA

Bar Cookies results:

Pre – Junior

  • Best of Show – Haley Brazil – Blue Ribbon 4H
  • Second Place – Wade Penn – Blue Ribbon 4H
  • Third Place – William Devan Lout – Huntington 4H

Junior

  • Best of Show – Noah Vier – 4H Horse Club
  • Second Place – Haley Thompson – Diboll FFA

Senior

  • Best of Show – Lizbeth Escamilla – Central FCCLA
  • Second Place – Jeremy Lowe – Hudson FCCLA
  • Third Place – Amanda Goodman – Huntington FCCLA

Pies results:

Pre-Junior

  • Best of Show – Mary Grace Polk – 4H Horse Club
  • Second Place – Lauren Thompson – Blue Ribbon 4H
  • Third Place – Doveana Murray – Blue Ribbon 4H

Junior

  • Best of Show – Elisabeth Alvis – 4H Horse Club
  • Second Place – Mikayla Westmoreland – Huntington FCCLA
  • Third Place – Emmarae Cherry – Zavalla 4H

Senior

  • Best of Show – Susan Elliot – Lufkin FCCLA
  • Second Place – Karli Richardson – 4H Horse Club
  • Third Place – Kresta Smith – Lufkin FFA

Yeast Breads results:

Pre-Junior

  • Best of Show – Hannah Holt – Blue Ribbon 4H
  • Second Place – Brianna Puntch – Lone Star 4H

Junior

  • Best of Show – Kaylee Rawls – Huntington Middle School FCCLA

Senior

  • Best of Show – Payton Willett – Central FCCLA
  • Second Place – Destiny White – Central FCCLA
  • Third Place – Sarah Turner – Central FCCLA

Quick Breads results:

Pre-Junior

  • Best of Show – Kyler Duren – Blue Ribbon 4H
  • Second Place – Benjamin Penn – Blue Ribbon 4H
  • Third Place – Taylor Brazil – Blue Ribbon 4H

Junior

  • Best of Show – Jackson Vier – 4H Horse Club
  • Second Place – Sarah Holcombe – Huntington Middle School FCCLA
  • Third Place – Whitney Flournoy – Huntington Middle School FCCLA

Senior

  • Best of Show - Cole Caraway – 4H Horse Club
  • Second Place – Katie Campbell – Central FCCLA
  • Third Place – Paige Hutto – Hudson FCCLA

Cookies, pies, and cakes, those are the categories being judged on day 3 of the 62 Annual Angelina County Youth Fair is underway this week in Lufkin at the George H. Henderson Jr. Expo Center.

The food events will dominate the first half of the day, participants will then check-in their arts and crafts entries, as well as, bring in the large animals like steers, hogs, goats, lambs, heifers and horses for check-in.

Market Rabbits and Breeding Rabbits results:

Grand Champion Market Rabbits:  Adam Lowther

Reserve Champion Market Rabbits:  Mikayla Young

Best of Show Breeding Rabbits:  Rozalinn Runnels

Best of Opposite Breeding Rabbits:  Mackenzie Foley

A growing part of the Angelina County Youth Fair is the food competition.  Tuesday morning's events included the Forestry competition, the cakes, desserts and cheesecake competitions.

Cheese cake results:

Pre-Junior: Sara Kate Harris 4-H Horse Club (Best of Show), Barrett Duncan 4-H Horse Club (2nd), Grayson Campbell Livestock 4-H (3rd)

Junior: Cade Milligan 4-H Horse Club (Best of Show), Austin Kolb Huntington Middle School (2nd)

Senior: Brooke Fenley Central FCCLA (Best of Show), Wilson Vier 4-H Horse Club (2nd), Natalie Denman Hudson FCCLA (3rd)

Frosted cake results:

Pre-Junior: Camille Cumbie 4-H Horse Club (Best of Show), Emily Laroe (2nd), Carson Hall Huntington Middle FCCLA (3rd)

Junior: Kayleigh Jones Lone Star 4-H (1st), Kelli Nerren Hudson FCCLA (2nd), Rebecca Modisette Central 4-H (3rd)

Senior: Lauren Hancock Lufkin FCCLA (1st), Rebecca Gill Hudson FCCLA (2nd), Jennifer Miller Hudson FCCLA (3rd)

Non-frosted cake results:

Pre-Junior: Jadyn Holt Blue Ribbon 4-H (Best of Show), Jeffrey Dover Diboll 4-H (2nd)

Junior: Julia Collmorgen Blue Ribbon 4-H (1st), Amelia Ibarra Diboll 4-H (2nd), Trevin Rupert Huntington Middle FCCLA (3rd)

Senior: Stephanie Tang Lufkin FCCLA (1st), Callie Shivers Diboll FFA (2nd), Hannah Smith Hudson FCCLA (3rd)

More than 700 students are participating.  The first place winner and best of show in each division will have the chance to sell their goods at auction Friday night.

The event was kicked off Monday afternoon with the Broiler Show.

Broiler Show Results: Grand champion - Cheyenne Swor - Diboll FFA Reserve - Austin Dickerson - Blue Ribbon 4H

Check back here at KTRE.com for more Youth Fair results.

Click here for a complete list of Youth Fair event times: http://lufkintexas.org/chamber/events/youthfair/

Copyright 2011 KTRE. All rights reserved.

 

Powered by Frankly