Academic All-state teams announced - KTRE.com | Lufkin and Nacogdoches, Texas

Academic All-state teams announced

EAST TEXAS (KTRE) -

The Texas Army National Guard and the Texas High School Coaches Association. Has released the 2017-18 Academic All-State winners in all sports.

The THSCA Academic All-State Teams recognize high school athletes who excel in the following categories: GPA, class rank and ACT/SAT score.

Bellow are the Deep East Texas athletes.

Volleyball 
Honorable mention
Jessalyn Vanderbilt Stucken- Groveton 
Payton Ordaz - Groveton 

Football
ELITE
Austin Burton- Nacogdoches

1st team
Cody Hayes - Lufkin
Alex Vance - Corrigan-Camden
Harrison Gibbs- Nacogdoches 
Corbin Foster - Newton
Justin Harrison - Shelbyville 

2nd team
Foster Mastin - Lufkin
James Sowards- Nacogdoches 
DaRyan Williams - Nacogdoches 
Cedric Moses- Diboll
Jaimen Shepherd- Diboll
Brayden Cheatham- Grapeland
Q Borders - San Augustine
Kyle Dodd- Shelbyville
Christian Schilder - Shelbyville

Honorable mention
Dillon McDuffie - Lufkin 
Kyle Hill - Lufkin
James Nash- Lufkin
Isaiah Phillips - Lufkin
Max Quick- Lufkin
March Thomas - Lufkin 
Christian Simmons- Lufkin 
Jed Morgan - Nacogdoches
Albino Rodriguez-Hernandez - Nacogdoches 
Jackson Chamblee - Corrigan- Camden 
Alex Cuevas- Corrigan-Camden
Dylan Purvis - Corrigan-Camden
Hugo Sanches- Corrigan-Camden
Jovani Concha- Diboll
Noah Goins- Diboll
Bobby Hudnall - Garrison
Luke Ethridge- Huntington
Demario Mattingly - Lovelady
Colt Robinson- Loveldy
Logan Jefferson - Shelbyville 

Boys Soccer
ELITE
Will Monroe - Jasper
Ivan Naverette- Jasper

Softball
1st team
Camrie Martin- Brookeland

2nd team
Jasmine Godina - Brookeland 
Shalea Heigley - Brookeland 
Elizabeth Perkins- Brookeland
Hannah Scoggin - Diboll

Honorable Mention
Hannah Dial- Groveton
Peyton Ordaz- Groveton
Jessalyn Vander Stucken - Groveton 

Boys Track
1st team
Cody Hayes- Lufkin

Honorable Mention
Chris Phillips- Lufkin
March Thomas - Lufkin

Girls Basketball
2nd team
Karyn Sprinkle- Central
Addie Liles - Central 

Boys Basketball
2nd team
Zachary Lucius- Hemphill

Honorable Mention
Riley Dewitz- Central
Kameron Elmer- Center

Boys Golf
1st team
Seth Jordan - Lufkin

Honorable Mention
Riley Dewitz - Central 

Baseball
1st Team
Benjamin Jeansonne- Jasper

2nd team
Tyler Webb - Diboll
Zachary Lucius – Hemphill

Honorable Mention
Austin Hernandez - Diboll
Matthew Perez- Diboll 
Case Boys - Grapeland
Angel Eufacio - Sam Augustine

Copyright 2018 KTRE. All Rights Reserved.

Powered by Frankly