Local Candidates for the November 7, 2006 General Election - KTRE.com | Lufkin and Nacogdoches, Texas

Local Candidates for the November 7, 2006 General Election

Angelina County

County Judge

Wes Suiter (REP)
Johnny Weismuller (DEM)

[Current Angelina County Judge, Joe Berry, announced his retirement last year. He'll leave that position on December 31st after 22 years of service.]

County Commissioner, Pct. 4

Scott Cooper (REP)
Lynn George (DEM) [Incumbent]


Cherokee County

County Judge

Chris Davis (REP)
Preston Meador (DEM)

Judge, County Court at Law

Craig Fletcher (REP)
S. Hogan Stripling (DEM)

County Clerk

Kimberly Ramsey (REP)
Laverne Rusk (DEM)

County Commissioner, Pct. 2

Michael J. Goff (REP)
Kevin Pierce (DEM)

County Commissioner, Pct. 4

Wayne Beal (REP)
Byron Underwood (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 2

Ken Hannah (REP)
Teresa Phifer (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 4

Stephen Looney (REP)
Vera Foreman (DEM)

Proposition (Precincts in Bullard ISD only)

"The issuance of $28,500,000 of bonds for Bullard ISD and levying the tax in payment thereof"

Proposition 1 (Precincts in Jacksonville ISD only)

"The issuance of $14,500,000 of bonds for Jacksonville ISD facilities, including a new elementary school and middle school improvements and levying the tax in payment thereof"

Proposition 2 (Precincts in Jacksonville ISD only)

"The issuance of $12,500,000 of bonds for Jacksonville ISD facilities, including an additional new elementary school and levying the tax in payment thereof"


Houston County

County Judge

Lonnie Hunt (REP)
John Jenkins (DEM)

Judge, County Court at Law

James Ashworth (REP)
Sarah Clark (DEM)

County Treasurer

Dina Herrera (REP)
Connie J. Larue (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 1

Clyde Black (REP)
Louis "Binky" Monk (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 2

Kathy Bush (REP)
Will Calcote (DEM)


Nacogdoches County

County Judge

Joe English (REP)
Harlon Brooks (IND) [Write-in candidate]

County Commissioner, Pct. 4

B. W. Stripling (REP)
Tom Strickland (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 4

Elton Milstead (REP)
David Perkins (DEM)


Polk County

District Judge, 258th District Court

Richard Burroughs (REP)
Elizabeth Coker (DEM)

County Clerk

Martha Johnson (REP)
Barbara Middleton (DEM)

County Commissioner, Pct. 4

James McKissick Jr. (REP)
C. T. "Tommy" Overstreet (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 4

Steven McEntyre (REP)
Bobby Watson (DEM)

Proposition 1

"Registration of and registration fee for dogs."


Rusk County

Judge, County Court at Law
Chad Wes Dean (REP)
Jeremy Coe (IND)

County Judge

Sandra Hodges (REP)
Jerry Weaver (DEM)

County Commissioner, Pct. 2

Mike Pepper (REP)
Clifford Harkless (DEM)

County Commissioner, Pct. 4

Harold Howell (REP)
Mark Hunt (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 1

Jerdy Wolverton (REP)
Charles A. Robinson Jr. (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 2

Bonnie Miller (REP)
Evon Brown Washington (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 4

Larry B. Stegall  (REP)
Karen Smith (DEM)


Sabine County

County Judge

Richard Barnett (REP)
Charles E. Watson (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 1

Jeff Cox (REP)
Bobby Schultz (DEM)


San Augustine County

County Commissioner, Pct. 2

Willie Smith Jr. (REP)
Edward Wilson (DEM)

County Commissioner, Pct. 4

Rodney L. Ainsworth (DEM)
____________ (WRITE-IN)

Justice of the Peace, Pct. 1

Herman Arreguin (REP)
Sheila Ponder (DEM)


Shelby County

County Judge

John Tomlin (REP)
Floyd A. Watson (DEM)

District Clerk

Kay Fairchild (REP)
Lori Oliver (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 1

Melba Williams (REP)
Harold Osborner (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 2

Jerry Powell (REP)
O. B. Furlow (DEM) [Incumbent]


Trinity County

District Judge, 258th District Court

Richard Burroughs (REP)
Elizabeth Coker (DEM)

County Commissioner, Pct. 2

Walter C. White (REP)
Jannette Hartman (DEM)

Justice of the Peace, Pct. 1

Captain Andy Wilson (REP)
Randy Barrett (DEM)

Powered by Frankly