Bi-District pairings for East Texas teams

Bi-District pairings for East Texas teams
KLTV, KTRE Red Zone - Friday, WEEK 11 - PART 1

NACOGDOCHES, Texas (KTRE) - The playoffs are here. Some teams cruised into the playoffs while others fought and clawed their way into the second season. From this point on all roads lead to AT&T Stadium and a shot at a state championship.

Playoff matchups will be updated throughout the weekend.

Thursday Nov.14

  • 4A DI
    • Palestine vs Waxahachie Life @ Forney 7 pm
    • Crandall vs Kilgore @ Athens 7:30 pm
  • 4A DII
    • Huntington vs West Orange-Stark @ Beaumont ISD stadium 7 pm
    • Gilmer vs Farmersville @ Rose Stadium 7:30 pm
    • Waco Connally vs Canton @ Corsicana 7:00 pm
    • Jasper vs Hardin-Jefferson @ Vidor 7 pm
  • 3A DI
    • Diboll vs Buna @ Woodville 7 pm
    • Crockett vs Anahuac @ Conroe’s Moorehead Stadium 7 pm
    • Jefferson vs West Rusk @ Lobo Stadium 7 pm
  • 3A DII
    • Newton vs New Diana @ Center High School 7:30 pm
    • Harmony vs Whitewright @ Sulphur Springs 7:30 pm
  • 2A DI
    • Alto vs Cayuga @ Jacksonville 7 pm
    • Groveton vs Timpson @ Rusk 7:30 pm
    • Harleton vs Deweyville @ Nacogdoches 7 pm
    • Price Carlisle vs Jewett Leon @ Palestine Westwood 7 pm
  • 2A DII
    • Grapeland vs Frost @ Grosebeck 7 pm
    • Lovelady vs Wortham @ Centerville 7 pm
  • 1A DI
    • Avalon vs. Leverett’s Chapel @ Mabank 7:30 pm

Friday Nov.15

  • 6A DII
    • Temple vs Longview @ Longview 7:30 pm
    • Lee vs Waco Midway @ Midway 7 pm
  • 5A DI
    • Texas High vs Lufkin @ Lufkin 7 pm
    • John Tyler vs College Station @ College Station 7 pm
  • 5A DII
    • Huntsville vs Marshall @ Marshall 7:30 pm
    • Lindale vs Lamar Consolidated @ Guy Traylor Stadium (Rosenberg) 7:30 pm
    • Pine Tree vs A&M Consolidated @ A&M Consolidated 7 pm
    • Whitehouse vs Katy Paetow @ Whitehouse 7:30 p.m.
  • 4A DI
    • Carthage vs Athens @ Jacksonville 7:30 pm
    • Henderson vs Midlothian Heritage @ Rose Stadium 7:30 pm
  • 4A DII
    • Rusk vs Salado @ Corrsicana 7:30 pm
    • Wills Point vs Fairfield @ Athens 7:30 p.m.
    • Caddo Mills vs Spring Hill @ Van 7 pm
    • Center vs Hamshire-Fannett @ Woodville 7:30 pm
  • 3A DI
    • Malakoff vs Commerce @ Terrell 7:30 pm
    • Hughes Springs vs Gladewater @ Pine Tree 7 pm
    • Hooks vs Winnsboro @ Pittsburg 7:30 pm
  • 3A DII
    • Clifton vs Edgewood @ Waxahachie’s Lumpkins Stadium 7:30 pm
    • Bells vs Winona @ Sulphur Springs 7:30 p.m.
    • Omaha Pewitt vs Corrigan-Camden @ Corrigan 7:30 pm
    • Daingerfield vs Anderson-Shiro @ Kaufman 7:30 pm
    • Grand Saline vs Blue Ridge @ Emory 7:30 pm
    • Leonard vs Troup @ Forney 7:30 pm
  • 2A DI
    • San Augustine vs Garrison @ Nacogdoches 7 pm
    • Valley View vs Como-Pickton @ Princeton’s Hendrix Stadium 7:30 pm
    • Centerville vs Big Sandy @ Palestine Westwood 7:30 pm
    • Joaquin vs Shelbyville @ Henderson 7 pm
    • Normangee vs Hawkins @ Arp 7:30 pm
  • 2A DII
    • Mount Enterprise vs Era @ Eustace 7:30 pm
    • Dawson vs Evadale @ Crockett 7 pm
  • 1A DI
    • Union Hill vs. MIlford @ Mabank

Saturday Nov. 16

  • 3A DI
    • Sabine vs Mt. Vernon @ Sulphur Springs High School 1 pm
  • 3A DII
    • Elysian Fields vs Hemphill @ Center 6 pm

Copyright 2019 KTRE. All rights reserved.